SON EKLENENLER

Bu okulun tek öğrencisi var

Batman'ın Sason ilçesi Güneycik mezrasındaki okulun tek öğrencisi var. Okulda sadece 3. sınıf öğrencisi 8 yaşındaki İsmail Bozkurt eğitim alıyor.
05 Mart 2024 07:52

Bu okulun tek öğrencisi var

Batman'ın Sason ilçesi Güneycik mezrasındaki okulun tek öğrencisi var. Okulda sadece 3. sınıf öğrencisi 8 yaşındaki İsmail Bozkurt eğitim alıyor. İsmail okulda hiç sıkılmadığını söylüyor çünkü öğretmeni aynı zamanda onun en yakın arkadaşı.

Batman’ın Sason ilçesindeki 1 derslikli Kaşyayla Gidornik İlkokulu’nda, sadece 3'üncü sınıf öğrencisi İsmail Bozkurt (8) eğitim görüyor.

Bu okulun tek öğrencisi var - 2

30 nüfuslu mezra, ilçeye 2 saat uzaklıkta olduğu için okulun lojmanında kalan ücretli öğretmen Pınar Aktaş (28), sabahları okulun sobasını yakıp işe başladığını belirterek, "İsmail geldikten sonra dersimizi işliyoruz. Tek öğrenciye eğitim vermek farklı bir duygu. Öğrencimin okul arkadaşıyım. Teneffüslerde badminton, satranç, futbol tarzı oyunları oynuyoruz" dedi.

Bu okulun tek öğrencisi var - 3

Sason ilçesi Kaşyayla köyünün 5 hane ve 30 nüfuslu Güneycik mezrasında 2015’te açılan 1 derslikli Kaşyayla Gidornik İlkokulu’nda, kış şartlarının sert geçmesi ve merkeze doğru yaşanan göçler nedeniyle öğrenci sayısı zamanla azaldı.

Bu okulun tek öğrencisi var - 4

Okulda, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında eğitim gören sadece 3’üncü sınıf öğrencisi İsmail Bozkurt kaldı. Mezranın ilçeye 2 saat uzaklıkta olması nedeniyle okulun lojmanında kalan ücretli öğretmen Pınar Aktaş, kış aylarının soğuk geçtiği mezrada, sabahları sobayı yakarak işe başlıyor.

 

Bu okulun tek öğrencisi var - 5

İsmail’in hem tek öğretmeni hem de okuldaki tek arkadaşı olan Aktaş, teneffüs saatlerini bahçede çeşitli oyunlarla değerlendiriyor.

Bu okulun tek öğrencisi var - 6

"AİLE GİBİ OLDUK"

Öğretmen Pınar Aktaş, "Köye geldiğimde 2 saatlik bir mesafenin olduğunu gördüm. Okulda sadece 1 öğrenci vardı. Eğitim konusunda daha farklı üzerine düştüm. Öğrencimin hem öğretmeni hem okul arkadaşıyım. Öğrencimle badminton, satranç, futbol tarzı oyunları oynuyoruz. Teneffüslerimizi bu şekilde değerlendirebiliyoruz.Sabah sobayı yakıyorum. İsmail’in gelmesini bekliyorum. O geldikten sonra dersimizi işliyoruz. Bazen olumsuz hava koşulları olabiliyor. O zaman da evine giderek ona ders veriyorum. İsmail neşeli, çalışkan, söylenenleri çabuk kavrayabilen bir öğrenci. Biz birer aile gibi olduk. Öğretmenden ziyade abla da oldum, arkadaş da oldum." diye konuştu.

Bu okulun tek öğrencisi var - 7

"BİR ÖĞRENCİMİZİ DAHİ KAYBEDECEK DURUMUMUZ YOK"

Zor bir coğrafyada kalan öğretmen Pınar Aktaş’ın büyük fedakarlık yaptığını ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Veysi Bozkurt da “Burası bizim narin okullarımızdan bir tanesi. Doğayla iç içe. Ancak şu özelliği var; tek öğrencisi olan bir okulumuz. Milli Eğitim Bakanlığımızın geçen sene çıkartmış olduğu yönetmelik dahilinde, tek öğrenci dahi olsa biz tüm okullarımızı fırsat eşitliği dahilinde öğretmen görevlendirip, kendilerine gerekli eğitim hizmetlerini sunuyoruz. Geleceğin nesillerini yetiştirmede, bir öğrencimizi dahi kaybedecek durumumuz yok. Etrafı dağlarla çevrili, kış şartlarının çok ağır geçtiği bu bölgemizde bir kadın öğretmenimizin tek başına burada bulunup, bu hizmeti icra etmesi gerçekten kolay bir şey değil" ifadelerini kullandı.

 

Bu okulun tek öğrencisi var - 8

"OKULUMU VE ÖĞRETMENİMİ ÇOK SEVİYORUM"

Büyüyünce polis olmak istediğini söyleyen İsmail Bozkurt da “Okulumu ve öğretmenimi çok seviyorum. Tek öğrenci olmama rağmen sıkılmıyorum. Çünkü öğretmenimle hem ders yapıyoruz hem de oyun oynuyoruz. Öğretmenim bana çok iyi davranıyor. Benim 2 tane yavru keçim var. Okul bittikten sonra keçilerimin yanına gidiyorum. Onlarla oynuyorum" dedi.

Bu okulun tek öğrencisi var - 9

Bu okulun tek öğrencisi var - 10

 

 

Bu okulun tek öğrencisi var - 11

Bu okulun tek öğrencisi var - 12

Bu okulun tek öğrencisi var - 13

DHA

ÇOCUK GZETESİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER