ÇOCUK İŞÇİLİĞİNE KARŞI 187 DEVLET İMZA VERDİ

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) üyesi 187 devletin tümü, 1999 tarihli 182 sayılı En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Yasaklanması ve Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Acil Eylem Sözleşmesi’ni onayladı. Böylece ILO tarihinde ilk kez bir Uluslararası Çalışma Sözleşmesi tüm üye devletler tarafından onaylandı.
08 Ağustos 2020 13:31

182 sayılı En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Yasaklanması ve Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Acil Eylem Sözleşmesi, Tonga Krallığı’nın onayıyla evrensel onaylanmaya ulaşmış oldu. Tonga Krallığı Büyükelçisi, Titilupe Fanetupouvava’u Tuivakano, resmi onay belgelerini 4 Ağustos 2020 tarihinde ILO Genel Müdürü Guy Ryder’a resmen tevdi etti. Bu Sözleşme, 21 yıl önce Uluslararası Çalışma Konferansı’nda kabul edilişinden beri, örgüt tarihinde en hızlı onaylanan sözleşme olarak kayıtlara geçti.

‘TOPLUMUMUZDA YERİ YOK’

ILO Genel Müdürü Guy Ryder, yaptığı açıklamada, “182 sayılı Sözleşme’nin evrensel olarak onaylanması tarihe geçmiş bir ilktir ve bu artık tüm çocukların en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliğine karşı yasal koruması olması anlamına geliyor. Bu evrensel onay, kölelik, cinsel sömürü, çocukların silahlı çatışma veya diğer yasadışı veya tehlikeli işler gibi, çocukların sağlık, ahlak veya psikolojik esenliğine zarar veren çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinin artık toplumlarımızda yeri olmadığına ilişkin küresel taahhüdü yansıtıyor” dedi.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Sharan Burrow da, “182 sayılı Sözleşme’nin evrensel olarak onaylanması, ILO standartlarının önemi ve küresel sorunlara çok taraflı çözümlere duyulan ihtiyaca dair etkili ve yerinde bir hatırlatmadır. Çocuk işçiliği, temel hakların ağır ihlalidir ve Sözleşme’nin tamamen uygulanmasını ve gerekli özenle küresel tedarik zincirine dahil edilmesini sağlama sorumluluğu ILO ortaklarına ve uluslararası topluluğa aittir” diye konuştu.

‘SAVAŞ GERİLEMEMELİ’

Uluslararası İşverenler Teşkilatı (IOE) Genel Sekreteri Roberto Suarez Santos ise “Yıllar boyunca, IOE ve üyeleri bu Sözleşme’nin uygulanmasını desteklemiştir. Bugün, iş camiası çocuk haklarını esas alarak iş yapmanın gereğinin hem farkında, hem de bu doğrultuda hareket ediyor. Kovid-19 küresel salgını döneminde bu çok daha önemli. En kötü biçimlerdeki çocuk işçiliğine karşı olan savaşın gerilemesine izin veremeyiz. Hep birlikte, her biçimiyle çocuk işçiliğinin bitmesi için çalışabiliriz” ifadelerini kullandı.

152 MİLYON ÇOCUK İŞÇİ

ILO’nun tahminlerine göre, 73 milyonu tehlikeli işlerde olmak üzere 152 milyon çocuk işçi var. Çocuk işçilerin yüzde yetmişi tarımda çalışıyor ve çoğunlukla yoksulluk ve ebeveynlerin insana yakışır iş bulmamaları nedeniyle çalışmak zorunda kalıyorlar. 182 sayılı Sözleşme, kölelik, zorla çalıştırma ve insan ticaretinin içinde bulunduğu en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliğinin yasaklanması ve ortadan kaldırılması için çağrıda bulunuyor. Çocukların silahlı çatışma, fuhuş, pornografi ve uyuşturucu ticareti gibi yasadışı faaliyet ve tehlikeli işlerde kullanılmasını yasaklıyor. 182 sayılı Sözleşme ve 138 sayılı Asgari Yaş Sözleşmesi’nin onaylanma oranlarının artması ve buna bağlı olarak ülkelerin etkili kanun ve politikalar benimsemeleri sayesinde, çocuk işçiliği ve en kötü biçimlerinin yaygınlığı 2000 ve 2016 yılları arasında yaklaşık yüzde 40 azaldı.

AYDINLIK

ÇOCUK GZETESİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #