ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN ‘AİLE TEMELLİ ERKEN MÜDAHALE PROGRAMI’ HAYATA GEÇİYOR!

Türkiye’de ilk....Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli çocuklar için Türkiye'nin ilk "Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale Programı” geliştiriliyor.
25 Mayıs 2020 10:51

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye’nin ilk “Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale Programı’nın geliştirildiğini açıkladı.

“RİSKLER BİRLİKTE ELE ALINACAK”

Konuya ilişkin bilgiler veren Bakan Selçuk, gelişimi risk altında olan veya hafif, orta, ağır düzeyde engelliliği bulunan çocukların ve ailelerinin desteklenmesi, izleme ve takip mekanizmalarının belirlenmesi için Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale Programı Çalıştayı’nı yaptıklarını belirtti. Bu çalıştayın yol kendileri için yol haritası olacağını belirten Selçuk, “Risk tespitinde aile, çocuk ve toplumsal riskler birlikte ele alınacak. Erken müdahale ile ilgili göstergelerin oluşturulması ilk olarak yapacaklarımız arasında.” dedi.

SİSTEMATİK VE BÜTÜNCÜL MEKANİZMA

Erken müdahaleden sorumlu kurumlar arasında işlevsel bir ortak veri tabanı oluşturmayı da hedeflediklerini söyleyen Selçuk, “Erken müdahaleden sorumlu kurumların bir arada çalıştığı sistematik ve bütüncül bir mekanizma kurulması için çalışmaları başlattık.” ifadesini kullandı.

Bakan Selçuk, ayrıca eğitim boyutunu da ele alıklarını ve bu konuda da çalışmalar yürüttüklerini kaydederek, ilgili bölümlerin lisans ve lisansüstü eğitim müfredatlarına ‘erken müdahale ve aile temelli yaklaşımlara yönelik derslerin’ eklenmesi için YÖK ile görüştüklerini belirtti.

402 bin engelli vatandaş özel sektörde işe yerleştirildi

Bakanlık, ASDEP uygulaması kapsamında yapacağı hane ziyaretlerine erken müdahale programlarında etkin rol oynayacak şekilde işlevsellik kazandırılma çalışmalarına da başlayacak. Erken müdahale kapsamında değerlendirilen bebeklerin ailelerini desteklemeye yönelik 2019 yılında hayata geçirilen Gündüz Bakım Evlerinin niteliği de arttırılacak.

DİRİLİŞ POSTASI

ÇOCUK GZETESİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #