Öğretmenler pandeminin zararları için kolları sıvadı

Eğitime gönül vermiş bir grup öğretmenin başlattığı  “Başarabilirsin” temalı eTwinning projesi,  öğretmenlerin pandemi döneminde de çocuklardan ve eğitimden uzak kalmadığını bir kez daha gösterdi.  Pandeminin etkisiyle okullar uzun bir süre kapalı kaldığı bu süreçte fedakâr öğretmenler, öğrencilerin eğitim ve öğretim döneminde kavraması gereken kazanımları  sağlamak ve onların arkadaşlarıyla olan bağlarını güçlendirmek amacıyla kolları sıvadı.
14 Haziran 2021 21:01

Projeye biri kardeş ülke Azerbaycan olmak üzere dokuz okul ve dokuz öğretmen katıldı.

Kuruculuğunu Konya ili, Karatay ilçesi, Ağsaklı İlkokulundan sınıf öğretmeni Esma Yeliz Karabulut ve Bursa ili Yıldırım ilçesi Şehit Piyade Er Nezir Akgül Ortaokulundan müdür yardımcısı ve de görsel sanatlar öğretmeni  Sevgül Kiçir üstlendi.

Bunun yanı sıra Azerbaycan Ucar şehri, 4 Numaralı okul öğretmeni Nurana Qasimova,
Mardin,Kızıltepe, Günlüce İlkokulu öğretmeni Ferhat EROL;
Çorum, İskilip, Misakı Milli İlkokulu öğretmeni Rasim ÇINAR; 
Kırıkkale, Karakeçili İlkokulu öğretmeni İlknur VARGELOĞLU; 
Antalya, Manavgat, Öger İlkokulu öğretmeni Fındık ÇALIŞKAN TINAZ; 
Kastamonu, Devrekani, Halime Celal Budak İlkokulu öğretmeni Raşide ERANİL SEVİNÇ;
Adana, Kozan, Kozan Halk  Eğitimi  Merkezi öğretmeni Zehra TUFAN ortak üye olarak katıldı. 

Başarabilirsin adlı e-Twinning projesine toplam elli iki öğrenci katıldı. Öğrenciler projenin “Belirli Günler ve Haftalar” kapsamında ortaklaşa şiir hazırladılar ve hazırladıkları bu şiirleri seslendirdiler ayrıca Web 2.0 aracını kullanmayı ve
kodlama yapmayı öğrendiler. Bilgilendirici eğitim toplantılarında “Ağız ve Diş Sağlığı ile Güvenli İnternet Kullanımı” hakkında uzmanından bilgi aldılar. “Öğrenci ve Yazar Buluşmaları” etkinliğinde çocuklar, yazarlarla birebir görüştü ve onların eserleri hakkında bazı konularda tartışarak fikir alışverişinde bulundu. Böylelikle çocukların kitap okuma istekleri daha da pekişti.

Ayrıca çocuklar, Sanatsal çalışmalar yaptı ve yaptıkları taş boyama ile bir takvim bile hazırlandı .

Öykü yazma becerilerini geliştirmek amacıyla onların yaratıcılıkları zorlayan bir öykü tamamlama etkinliği düzenlendi. 

Çocuklar, aileleri ile yemek menüsü hazırlayarak kaliteli zaman geçirdi ve yemek yapmanın püf noktalarını eğlenerek öğrendiler ayrıca hazırladıkları yemeklerle bir yemek kitabı oluşturdular. Yöresel yemeklerin yer aldığı günlük ve basit yemek tarifleriyle sergilenen bu kitap ülkemizin zengin kültürünü yansıtıyor.

Nisanda başlayan proje haziran ayında tamamlandı. Projeye katılan öğrencilere ve öğretmenlere katılım sertifikası verildi.

Proje hakkında bizlere kısa bir değerlendirme yapan Ağsaklı ilkokulundan sınıf öğretmeni Esma Yeliz KARABULUT ve Şehit Piyade Er Nezir Akgül Ortaokulundan müdür yardımcısı ve görsel sanatlar öğretmeni Sevgül KİÇİR,

Çocuklarımızın kendilerine olan güvenleri arttı ve onlar öğretmenleri eşliğinde birçok başarıya imza attı. e-Twinning projelerinde temel amaçlar: takım çalışması yapmak, sorumluluk duygusu kazanmak, güçlü, sağlıklı ilişkiler kurmak, paylaşmak, teknoloji kullanımını geliştirmek, güvenli internet kullanımıyla ilgili farkındalık yaratmak, farklılıklara saygı göstermek vb. Bu kapsamda bizler, proje ortaklarımızla neler yapabileceğimizi kararlaştırdık daha sonra da projemize büyük bir heyecanla ve coşkuyla başladık. Birçok öğrencimizin ilk defa yer aldığı bu projenin sonunda gerek velilerimizden gerekse sevgili öğrencilerimizden olumlu dönütler aldık. Her ne kadar okullarımız kapalı da bizler buradayız ve onlarla öğrenmeye, öğrenirken de eğlenmeye devam ediyoruz. Katkılarından dolayı tüm proje ortaklarımıza, öğrencilerimize ve bize desteğini esirgemeyen velilerimize teşekkür ediyoruz."

EĞİTİM BÜLTENİ

ÇOCUK GZETESİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #